Aşure tarifi, Aşure nasıl yapılır?

Aşure tarifi nasıl yapılır? Müslümanlar için büyük önem taşıyan muharrem ayı geldi. Hicri yılbaşı olan olan Muharrem ayının 10. günü Aşure Günüdür. Arapça 10 sayısının türkçe okunuşu aşera‘dır. Aşure ismide dilimize aşera yani 10 sayısının arapçasından türetilerek geçmiştir.

Aşure ayı bu yıl 11 Eylül 2018 günü başlayıp 20 Eylül 2018 tarihinde son bulacaktır. Müslümanlar bu tarihlerde evlerinde aşure yaparak komşularına ve akrabalarına dağıtır. Paylaşmanın önemini birkez daha idrak ettiğimiz bu günlerde,  aşure yaparak sevdikleriyle paylaşmak isteyenler için nefis bir aşure tarifi hazırladık.

Aşure kelimesi ile ilgili kısa bir bilginin ardından aşure yapmanın püf noktalarına geçebiliriz. Geleneksel bir tatlı olan aşure dikkatle hazırlanması gereken zahmetli bir tatlı tarifidir. Aşurenin en zor kısmı kıvamıdır. Kıvamı ne çok sulu ne de çok kuru olmalıdır. Yani su ve buğday oranları iyi ayarlanmalıdır. Her nekadar tarifimizde su ve buğday oranlarını versekde aldığınız bakliyatın suyu çekme ve şişme oranı farklılık gösterebilir. Çünkü her bakliyat raf ömrüyle orantılı su çeker. Aşure tariflerinin birebir tutmama sebebide budur. Dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta aşureniz, soğuduğunda, malzemelerin üzerindeki nişasta oranlarıyla daha da katılaşacaktır.

İşin kısacası aşurenizi yaparken birazda kendinizden bişeyler katmalısınız unutmayın iyi bir aşure ocak üstündeyken ne çok sulu nede kuru olmalıdır. Ana teması buğday olan aşure tatlısı için aşağıda verdiğimiz her malzemeyi kullanmanız şart değil. Tarifimizde paylaştığımız elinizin altında olan malzemelerlede aşureniz gayet lezzetli olacaktır.

Aşure tarifiyle ilgili her türlü soruyu yorum alanı aracılığıyla bize ulaştırabilirsiniz. Ayrıca diğer  tatlı tariflerine de gözatarak bir birinden nefis tariflere ulaşabilirsiniz. Deneyecek olanlara şimdiden afiyet olsun.

Aşure tarifi için gerekli malzemeler

 • 2 su bardağı buğday
 • 1 su bardağı kuru fasulye
 • 1 su bardağı nohut
 • Yarım su bardağı kayısı çekirdeği(tercihen kullanılabilir)
 • 1 su bardağı tuzsuz fıstık
 • 1 su bardağı fındık
 • 15 adet kuru kayısı
 • Yarım su bardağı sarı üzüm
 • 15 adet kuru incir
 • Yarım çay bardağı kuş üzümü
 • 3.5 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağı süt.
Üzeri süsleme için;
 • Fındık, ceviz, nar, tarçın, antep fıstığı vs.

Aşure nasıl yapılır?

1 gece önceden buğday, kuru fasulye ve nohutu sıcak suda ıslayalım. Aşure yapımına başlarken nohutun suyunu süzüp 1 saat haşlayalım. Kuru fasulyenin suyunu süzüp 15-20 dk haşlayalım.

Buğdayın suyunu süzüp yıkayalım. İncirleri ve kayısıları küçük küçük doğrayıp ayrı kâsede kaynamış suda bekletelim. Sarı üzüm, kuş üzümü, fındık ve fıstığı da aynı şekilde kaynar suda bekletelim. (Nekadar bekletmeliyim dediğinizi duyar gibiyim aşurenizi yapmaya başladığınız andan itibaren, bu malzemeleri ilave edeceğimiz zamana kadar).

Buğdayımızı büyükçe bir tencereye alalım. Üzerine 15 su bardağı kadar sıcak su ekleyip, buğdaylar iyice şişene kadar kaynatalım. Şişip yarılmaya hazır olan buğdayların içine sırasıyla fasulye. nohut, incir, kayısı, üzüm ve kuruyemişleri ilave edip 10-15 dk bu şekilde kaynadıktan sonra şekerimizi ilave edelim. Aşurenin koyuluğuna göre ekstra su ilave edelim. En son sütümüzü ilave edip birkaç taşım daha kaynadıktan sonra aşuremizin kıvamına göre ocağımızın altını kapatıp kâselerimize sıcak sıcak paylaştıralım. Üzerini süslediğimiz aşurelerimizi komşularımızla paylaşarak afiyetle yiyelim.

Afiyet olsun…

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu girin!
Lütfen adınızı buraya girin